Świat nowych technologii związanych z komputerami ciągle się zmienia. Opracowywane są nowe rozwiązania sprzętowe, a także programowe. Wiele firm, zwłaszcza tych z publicznego sektora, musi więc regularnie podążać za tymi nowinkami. Od tego zależy bowiem bezpieczeństwo sieci wewnętrznej, przez którą przesyłane są różnego rodzaju wrażliwe dane, takie jak choćby imiona, nazwiska, PESEL-e czy adresy zamieszkania podatników z danego terenu. Stąd też jednymi z bardzo często ogłaszanych zamówień są te, które dotyczą oprogramowania służącego do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa.
Sprzęt sieciowy
Najbardziej istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa sieci komputerowych jest odpowiedni sprzęt. Dopiero jego posiadanie umożliwi uruchomienie stosowanego oprogramowania, które zapewni pełną ochronę. Stąd też bardzo często PressInfo przetargi IT dotyczą właśnie zakupu sprzętu tego typu. Są to między innymi serwery sieciowe, routery, przełączniki (switche), a także inne istotne komponenty. W przypadku firm prywatnych wybór dostawcy sprzętu może być dowolny, jednak jeżeli mówimy o przedsiębiorstwie budżetowym, to jest ono związane procedurami przetargowymi. W innym przypadku mogłoby dojść do nieprawidłowego rozporządzenia pieniędzmi podatników, co jest niedopuszczalne. Wszystko zaczyna się od rozpisania i ogłoszenia przetargu, do którego mogą zgłaszać się różni wykonawcy bądź dostawcy. Na końcu wybierany jest zwycięzca, którym zostaje to przedsiębiorstwo, które zaproponowało warunki oraz kwoty najbliższe tym, które zostały zawarte w procedurze przetargowej.
Oprogramowanie zabezpieczające
Gdy firma wyposażona jest już w odpowiednie zabezpieczenia sprzętowe, należy teraz zainstalować programy zabezpieczające. Dzięki nim będzie można odeprzeć każdy atak hakerski, a wrażliwe dane przedsiębiorstwa pozostaną nienaruszone. Stąd też drugim najczęstszym powodem, dla którego ogłaszane są przetargi IT, jest właśnie konieczność zakupu tego typu oprogramowania. Wśród niego możemy wyróżnić programy typu firewall, a także te służące do autoryzacji użytkowników końcowych. W obecnych czasach niejednokrotnie dostęp do wewnętrznej sieci firmowej musi być w pewnym zakresie zapewniony także z zewnątrz, przez Internet. W takiej sytuacji stosuje się oprogramowanie typu VPN z silnym szyfrowaniem, przez co transmisja wrażliwych danych nie może zostać przechwycona przez osoby trzecie. Takie środki bezpieczeństwa są konieczne, by nie doszło do wycieku danych osobowych obywateli, które przetwarza niemal każda instytucja publiczna.