Site Loader

Przetargi publiczne to jeden ze sposobów zawarcia umowy pomiędzy zamawiającym usługę, a jej wykonawcą. Konkursy na przetargi podawane są najczęściej do wiadomości publicznej w formie ogłoszeń. Muszą one zawierać miejsce przetargu, przedmiot, datę złożenia oferty, wykonania pracy, a przede wszystkim warunki jakie musi spełnić wykonawca.

Co to są przetargi szpitalne?

Przetargi szpitale ogłaszają przeważnie na dostarczanie tekstyliów. W przetargach tych zawarte są określone wymogi, które są uzależnione od wewnętrznych przepisów danej placówki. Instytucje te, czyli szpitale, na podstawie zużycia same określają kiedy ogłosić przetarg i na jaką ilość wyrobów medycznych lub tekstyliów.

Jeśli chodzi o przetargi szpitale jako główny cel stawiają sobie za zadanie zagwarantowanie zdrowia i bezpieczeństwa, a także komfortu przede wszystkim swoim pacjentom, a także pracownikom. Dlatego materiały muszą być wysokiej jakości, a umowa z wykonawcą na wykonanie usługi jasna i przejrzysta, nie pozostawiająca żadnych niedomówień.

Najważniejsze zasady przetargów szpitalnych

Wszystkie procedury przetargowe, także te w przypadku przetargów szpitalnych, muszą być zgodne z prawem określającym zamówienia publiczne. Absolutnym wymogiem w chwili obecnej jest to, żeby wszystkie przetargi przebiegały w formie elektronicznej. Od wykonawców usługi placówki szpitalne wymagać mogą, oprócz korzystnej ceny, okazania referencji, które potwierdzą fachowość i profesjonalizm oferenta, a także znajomość rynku.

Co jest przedmiotem przetargów w szpitalach?


Przetargi szpitale ogłaszają przeważnie na tekstylia, które muszą mieć nie tylko wysoki standard, ale także muszą spełniać normy dotyczące parametrów ubrań, które mogą być używane w służbie zdrowia. Prześcieradła i poszwy, które będą używane w szpitalu, muszą być odporne i mieć długą żywotność, ponieważ będą często prane w wysokich temperaturach i w silnych środkach dezynfekujących. Wykonanie tekstyliów powinno być również na wysokim poziomie, który zapewni nie tylko bezpieczeństwo w czasie pracy, ale również komfort i wygodę.

Jakie wymagania powinny zawierać oferty na przetargi szpitalne?

Najważniejszymi elementami powinny być:

  • odporność na wysoką temperaturę
  • rodzaj i gramatura tkanin
  • kurczliwość i gęstość przędzy
  • sposoby uszycia i wzmocnienia
  • wymiary
  • waga poduszek i materiał, którym maja być wypełnione
  • rodzaj kołder, materacy i koców potrzebnych na oddziałach szpitalnych

Oferta powinna być sformułowana jasno i przejrzyście.

Bogdan