Site Loader

Przetargi publiczne to najczęstszy sposób zawarcia umowy między zleceniodawca, a wykonawcą, na warunkach najkorzystniejszych dla obu stron. Konkursy na usługi w szpitalu podawane są do wiadomości publicznej i mają formę ogłoszeń. Zawarta musi być w nich informacja o miejscu przetargu, o przedmiocie, dacie złożenia oferty, czasie na wykonanie pracy. Najważniejsze są jednak warunki, jakie musi spełnić wykonawca, aby móc przystąpić do przetargu.

Przetargi szpitalne – czego dotyczą?

Przetargi szpitale ogłaszają najczęściej na dostarczenie tekstyliów, wyrobów medycznych, ubrań dla personelu, albo aparaturę. Przetargi szpitale mogą ogłosić również na dostarczenie prześcieradeł i poszewek. Przetargi szpitalne maja określone wymogi, które zależne są od wewnętrznych przepisów w danej placówce. Szpitale same określają czas, w którym należy ogłosić przetarg, a także ile i czego zamówić. Jest to uzależnione od zużycia tych tekstyliów.

Wszystkie przetargi szpitalemuszą przeprowadzać zgodnie z wymogami prawa dotyczącego zamówień publicznych

Głównym celem osób, które organizują przetargi szpitalne, jest zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa swoim pacjentom i całemu personelowi. Materiały zamawiane na drodze przetargów muszą być wysokiej jakości i spełniać wszystkie normy dopuszczenia ich do użycia. Natomiast umowa z wykonawcą, który wygrał przetarg, musi być jasna, czytelna i nie pozostawiać żadnych niedomówień.

Jakie są najważniejsze zasady przetargów w szpitalach?

Wszystkie przetargi szpitale muszą przeprowadzać zgodnie z wymogami prawa dotyczącego zamówień publicznych. Przetargi te powinny być w formie elektronicznej. Osoby zainteresowane przetargiem powinny zaoferować korzystną cenę, a także pokazać referencje, które potwierdzą profesjonalizm i znajomość tematu.

Najważniejsze wymagania w przetargach szpitalnych

Przetargi te, przeważnie na tekstylia, mają jasno określone wymagania co do materiałów i ich parametrów, które mogą być wykorzystane w służbie zdrowia. Materiały te muszą być przede wszystkim odporne i mieć długą żywotność. Jest to bardzo ważne, ponieważ materiały te będą często prane i to w wysokich temperaturach i dezynfekowane bardzo silną chemią. Najważniejsze elementy, na które zwraca się uwagę w czasie przetargu, jeśli chodzi o tkaniny, to: rodzaj i gramatura tkanin, jej kurczliwość i gęstość, sposoby uszycia i wzmocnienia, wymiary i waga, rodzaj wypełnienia poduszek, a także kołder i materacy, które będą wykorzystywane na oddziałach szpitalnych, a przede wszystkim odporność na wysoką temperaturę.

Wszystkie wymagania powinny być zawarte w przetargu.

 

Bogdan